Gdańska starówka? Nie. Gdańskie Stare Miasto.

Potocznie mówiąc o gdańskiej starówce, mamy na myśli Główne Miasto Gdańsk z centralnym punktem przy fontannie Neptuna.  Jednak jest to Główne Miasto. A starówka? Podobno istnieje tylko w Warszawie. Mamy za to w Gdańsku położone bardziej na północ, od sławnej fontanny, Stare Miasto Gdańsk. Znajdziemy tam nie mniej ciekawych obiektów niż w Głównym Mieście. Proponowana przeze trasa liczy niecałe 2 km. Od nas zależy czy spędzimy tu 1 godzinę czy więcej, odkrywając wnętrza części z mijanych obiektów:
  1. Pomnik króla Jana III Sobieskiego - odsłonięty w 1898 we Lwowie, po II wojnie światowej przeniesiony do Warszawy,  trafił w 1965 do Gdańska na Targ Drzewny i tam stoi do dziś. Postać króla została przedstawiona w narodowym stroju - w żupanie i kontuszu.
  2. Bazylika Św. Mikołaja (potocznie  kościół Św. Mikołaja) - jeden z najstarszych kościół gdańskich powstały w połowie XIV wieku. Mimo wielokrotnych ataków w czasie swojego istnienia ta gotycka świątynia przetrwała. Jako jedyna nie uległa również zniszczeniu w trakcie działań II wojny światowej.
  3. Hala Targowa - zabytkowa hala z 1896 roku powstała, aby zlikwidować handel uliczny. Przetrwała II wojnę światową niemalże bez zniszczeń.
  4. Baszta Jacek  najwyższa ze średniowiecznych baszt gdańskich. Jej wysokość całkowita to 36 m. Obecna nazwa nawiązuje do św. Jacka Odrowąż, założyciela zgromadzenia polskich dominikanów oraz pierwszego dominikańskiego klasztoru w Gdańsku.
  5. Ratusz Staromiejski -  pierwszy ratusz w stylu gotyckim wybudowali Krzyżacy w 1382 roku. Obecna bryła została wzniesiona pod koniec XVI w. w stylu niderlandzkiego manieryzmu.  Z Ratuszem Staromiejskim związany był sławny gdański uczony - astronom Jan Heweliusz. Obecnie jego gospodarzem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury. Dobra wiadomość dla zwiedzających - wejście jest za darmo :)
  6. Wielki Młyn - położony na wyspie nazwanej Tarczą. Pracował od połowy XIV wieku do 1945r. Pełnił funkcje młyna, spichlerza i piekarni. Wysoki na 26 m,        a długi na 41 m. Wyposażony był w 18 kół wodnych o średnicy 5 m co czyniło go największym zakładem przemysłowym średniowiecznej Europy.
  7. Kościół Św. Katarzyny - najstarsza świątynia na Starym Mieście w Gdańsku (XIII wiek).  Obecnie świątynia ma 61,5 m długości, a jej wieża mierzy 76 m do wierzchołka. W środku wieży znajdziemy muzeum zegarów - zgromadzona kolekcja jest reprezentatywna dla całego okresu rozwoju zegarmistrzostwa od XV do XX wieku. To nie wszystko - na dachu kościoła umiejscowiono pierwszy, najdokładniejszy zegar na świecie - zegar pulsarowy (2011).
  8. Kościół Św. Brygidy (oficjalnie Bazylika św. Brygidy) - podobnie jak kościół Św. Mikołaja świątynia ta powstała w XIV wieku. Kościół nieodłącznie jest kojarzony  z postaciami Jana Heweliusza, który jest tu pochowany oraz osobą swojego wieloletnego proboszcza i kapelana „Solidarności - Henryka Jankowskiego. We wnętrzu możemy podziwiać śmiały projekt bursztynowego ołtarza mierzący 11 m wys. i 12 m dł. Jego rozbudowa ciągle trwa. Dzieło można wspomóc ofiarowując bursztyn, srebro lub pieniądze.
  9. Poczta Polska w Gdańsku - ostatni nasz przystanek związany jest z tragicznymi wydarzeniami z 1939 podczas których pocztowcy bronili się przed napaścią hitlerowców. Przed budynkiem znajduje się pomnik z 1979 roku - Nike, bogini zwycięstwa, która podaje karabin umierającemu pracownikowi poczty.
Stare Miasto Gdańsk, kryje w sobie więcej zakamarków wartych odwiedzenia. Mam nadzieję, że powyższym krótkim opisem zachęciłam Was do przejścia trochę dalej poza obszar fontanny Neptuna i starego Żurawia. Pozdrawiam, Małgorzata

Zapraszamy do kontaktu

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji.

+48 607 202 052
+48 603 599 714
biuro@fifitravel.pl